What is a speech pathologist?

Speech-language pathologists assess, diagnose, and treat cognitive-linguistic, speech, and language disorders.

A comprehensive evaluation by a speech-language pathologist (SLP) certified by the American Speech-Language-Hearing Association (ASHA) is the first step to improving language and speech problems.

Speech-language pathologists (SLPs) have the specialized knowledge and experience needed to identify communication problems and to provide the help that children need to build critical language and literacy skills.

5 thoughts on “What is a speech pathologist?”

  1. Jenny Johnson, güzel ve alımlı bir kadındır ve Matt Saunders, Jenny’yi ilk gördüğü andan itibaren hayatının kadınını bulduğuna inanır. Ama ilginç olan bir şey vardır ki, Jenny, bir süper kahramandır. Jenny ya da diğer adıyla G-Girl, Matt’e takıntı derecesinde aşık olunca hayat, Matt için dayanılmaz bir hal alır. Bu ilişkiyi tamamen bitirmek istemesine rağmen G-Girl’ün süper güçlerinin önünde durması oldukça zordur çünkü Jenny, Matt’i bırakmamaya kesinlikle kararlıdır. Senarist Don Payne, benzer konuların daha evvel Tatlı Cadı ya da I Dream of Jeannie gibi filmlerde işlenmesine rağmen Eski Süper Sevgilim’de farklı bir bakış açısı yakaladıklarını belirtiyor. Uma Thurman’ı, alışıldığın dışında bir rolde görmek isteyenler için de ilginç bir film olduğu söylenebilir. Armand Roig

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *